Keni bërë plane? Mësoni si do të jetë moti për këtë javë, ja çfarë pritet të ndodhë me temperaturat (Tabela)

Views: 92

Kjo situatë vjen si pasojë e depërtimit të pazakontë për periudhën që ndodhemi

të Anticiklonit Afrikan ndërsa më pas depërtimi gradual
edhe i Anticiklonit të Azoreve (depërtim i zakonshëm për periudhën që ndodhemi).

Në këtë mënyrë moti parashikohet i kthjellët për të gjitha ditët e javës përjashtuar vranësirat e pakta kalimtare në mesditë dhe pasdite. Për shkak të stinës së pranverës temperaturat në vlerat e mëngjesit do të mbeten relativisht të freskëta.

Ndërsa në vlerat e mesditës priten vlera mbi mesataren mujore klimaterike për vendin tonë me rreth 7-8 grad celcius më shumë (duke mar parasysh vlerat 29-30 grad celcius).

Era përgjatë këtyre ditëve do të fryjë kryesisht e lehtë me shpejtësi mesatare 1-5 m/s dhe drejtim kryesor veriperëndim – jugperëndim por në mesditë dhe pasdite përgjatë vijës bregdetare dhe lugina ajo fiton shpejtësi mesatare deri në 6-8 m/s.

Keni bërë plane? Mësoni si do të jetë moti për këtë javë, ja çfarë pritet të ndodhë me temperaturat (Tabela)

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *