E trishtë! Ndahet nga jeta në moshë të re poetja e njohur shqiptare. Babai shkrimtar: Lajm i tmerrshëm!

Views: 131

Është ndarë nga jeta poetja e njohur, Lindita Ahmeti.

Ajo ka mbyllur sytë përgjithmonë në moshën 50-vjeçare.

Lajmin e trishtë e ka bërë me dije vetë i ati, shkrimtari i njohur Xhabir Ahmeti, përmes një postimi në “Facebook”.

“Lajm i tmerrshëm. E humbëm edhe vajzën tonë të mrekullueshme Linditën para një gjysmë ore”, ka shkruar Ahmeti në orët e para të mëngjesit të 9 prillit

Përveçse ka qenë vajza e shkrimtarit të madh, Xhabir Ahmeti dhe motra e aktorit tashmë të ndjerë, Luran Ahmeti, Lindita arriti që në këtë jetë të shënonte vetë emrin dhe historinë e saj.

Të gjithë e njohën për poezitë dhe shkrimet e saj. Lindita Ahmeti lindi në Prizren më 26 prill 1973. Pasi mbaroi shkollën e mesme në Shkup, ajo studioi për filologji klasike në Fakultetin Filologjik në Universitetin e Shkupit.

Ka vazhduar letërsinë antike në Universitetin e Tetovës, ndërsa ka punuar në Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve. Ajo ka shkruar poezi në gjuhën shqipe dhe maqedonase që nga fillimi i viteve të ’90-ta. Ka botuar disa vëllime me poezi.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *