E kafshoi miu sa ishte në tualet, 76-vjeçari dërgohet me urgjencë në spital

Views: 175

Një 76-vjeçar iu shmang vdekjes pasi u pickua nga një mi në tualetin e tij.

Burri i paidentifikuar nga Kanadaja, shkoi me urgjencë në spital pasi miu ia kafshoi gishtat e tij, ndërsa ai u përpoq ta largonte atë nga tualeti.

Pasi u lëshua, 18 ditë më vonë, burri u kthye në spital pasi përjetoi ethe të forta, dhimbje koke dhe dhimbje barku.

Megjithëse plagët e tij në gisht ishin shëruar kryesisht, presioni i gjakut i burrit ishte i ulët dhe zemra i rrihte jashtëzakonisht shpejt.

Analizat fillestare të gjakut treguan se veshkat e pacientit ishin të dëmtuara dhe se gjaku i tij kishte një numër të ulët trombocitesh – fragmente qelizash që formojnë mpiksje për të parandaluar ose ndaluar gjakderdhjen.

Burri u shtrua në njësinë e kujdesit intensiv, ku u zbulua se vuante nga mosfunksionimi i shumë organeve dhe sepsis – një fenomen i rrezikshëm në të cilin një infeksion e shtyn sistemin imunitar.

Pas marrjes së mostrave të gjakut dhe urinës, përfundimisht u zbulua se ai kishte kontraktuar një sëmundje infektive të quajtur leptospirozë, që besohet se ishte transmetuar nga kafshimi i miut. Burrit iu dhanë antibiotikë, si dhe trajtime të tjera për të trajtuar dëmtimin e veshkave dhe nivelet e ulëta të trombociteve. Pas disa ditësh, simptomat e tij u përmirësuan dhe ai u lirua nga spitali, shkruan Metro.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *