Mjeku kinez ju kêshillon: Mos hɑrroni, shtyllês kurrizore nuk i pêlqen kur e bêni kêtê – trupi duron dhiimbje

Views: 713

Mjekët e mjekësisë tradicionale kineze pohojnë se njerëzit që vuajnë nga dhimbja e shpinës dhe osteoporoza nuk duhet të vuajnë nga dhimbjet, përcjellë tema ditore.

Nuk është zgjidhje për të gëlltitur ilaçet kundër dhimbjeve. Qëllimi është të largoni dhimbjen në mënyrë që trupi të mos vuajë. Dhimbja mund të largohet siç duhet vetëm me ushtrime.

Përkulni këmbët nën vithe. Uluni drejt dhe përkuluni përpara. Ky ushtrim do të zgjasë secilën nga vertebrat tuaja veç e veç dhe do t’ju lehtësojë dhimbjet, si në pjesën e poshtme të belit ashtu edhe në pjesën e sipërme. Me ushtrime të rregullta, do të jeni në gjendje të eliminoni plotësisht dhimbjen në shtyllën kurrizore.
Ushtroni pranë murit
Ky ushtrim lehtëson dhimbjet e kokës, tensionin në shpatulla dhe qafë. Rekomandohet për ata që vuajnë nga marrje mendsh. Shtrihuni në shpinë me këmbët tuaja në mur. Mbajini duart në bark. Mbyllni sytë, merrni frymë në mënyrë të barabartë dhe përpiquni të largoni të gjitha mendimet e panevojshme. Pesë minuta në këtë pozicion lehtëson tensionin e muskujve në shpinë dhe qafë dhe dhimbja e kokës zhduket pa lënë gjurmë.
Shtrirja dhe përkulja
Ky ushtrim ju ndihmon nëse keni dhimbje stomaku dhe çrregullime të tretjes. Uluni në dysheme me këmbët drejt. Përkulni këmbën e majtë mbi të djathtën, më pas shtrihuni në të majtë, duke u mbështetur në krah. Bëni të njëjtën gjë në anën e djathtë. Qëndroni në pozicion për rreth 30 sekonda.
Pozë fluture
Redukton dhimbjen në ije, lehtëson tensionin në këmbë dhe gjunjë. Uluni në dysheme dhe drejtoni shpinën. Vendosni këmbët tuaja së bashku dhe më pas tërhiqini drejt jush. Mbajeni në këtë pozicion për rreth 2 minuta. Mos harroni se ne kemi një trup që rikuperohet shpejt dhe i përgjigjet me mirënjohje çdo ushtrimi. Pra, përpara se të merrni ndonjë ilaç kundër dhimbjeve, provoni një nga këto ushtrime.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *