Largoni menjëherë insektet e kopshtit, mos përdorni insekticide kimike; por këto gjëra

Views: 1,687

T’u thuash lamtumirë insekteve në kopsht përgjithmonë?

Këtu është zgjidhja që do t’ju lejojë të hiqni qafe insekticidet kimike. Ju duhet të merrni këto përbërës.

Këshilla për të thënë lamtumirë insekteve të shtratit:
Keto insekte janë insekte të bezdisshme që sulmojnë bimët, ndonjëherë duke shkaktuar dëme të pariparueshme. Si të shpëtojmë përgjithmonë? Me këtë recetë natyrale, nuk keni nevojë të blini insekticide.

Thuaju lamtumirë insekteve në kopsht: të kujdeseni për bimët tuaja
Insektet e gjelbra, të cilët edhe gjatë verës, veçanërisht nëse jetoni në fshat, përfundojnë duke pushtuar shtëpitë tona, janë insekte të neveritshme për t’i parë, por jo të rrezikshëm për shëndetin tonë.

Nuk janë aspak të padëmshme kur bëhet fjalë për bimët dhe natyralezën. Të vogla, të gjelbra dhe me erë të keqe nëse shtypen, ngjiten në gjethe jo vetëm duke thithur lëngun e bimëve, por edhe duke vepruar si mjet për bakteret dhe viruset që çojnë në mbyllje të rëndësishme të bimëve.Kjo e fundit, nga ana tjetër, mund të ndryshojë rritjen e një specie, të parandalojë frutat ose lulëzimin dhe, në rastin më të keq, madje t’i japë fund ciklit jetësor të një bime.

Nezare Viridule, është emri i tyre shkencor, për shkak të ngjyrës së gjelbër që i dallon nga të gjithë insektet e tjera, ato kamuflohen me gjethe dhe janë të vështira për t’u identifikuar.

Leur corps plat et aplati i mundëson alors të sigurojë që çdo pjesë e bimës që kalon pa u vënë re të ruhet në memorie. Kjo është ajo që nuk mund të bëhet, është dëmi që këto insekte mund t’i shkaktojnë bimëve në kopshtin tonë.

Në bujqësi, krimbat e lehta konsiderohen si parazitë që nuk janë të gjithë të padëmshëm dhe nuk duhet të jenë të dëmshëm. Ka më shumë mjete për të zgjidhur problemin. Ka shumë insekticide që mund t’i gjeni në pepiniere ose në revista të specializuara që përmbajnë kimikate.

Teknika për të cilën duam t’ju flasim sot do t’ju lejojë të krijoni një recetë shumë të thjeshtë. Me këta 2 përbërës, patjetër që mund të shtoni dritat në kopsht.

Receta natyrale për të dekurajuar dhimbjet e lehta.
Nëse rrezet e dritës sulmojnë bimët, kjo po shkakton një problem serioz. Rreziku që këto insekte paraqesin për bimët tona është i nënvlerësuar. Kjo është ajo që ne kërkojmë më së shumti, është së pari që ato janë njësoj rezistente ndaj pesticideve dhe insekticideve shumë të fuqishme.

Alor, ç’fajshëm nëse punaises de lit sulmojnë bimët e kopshtit tonë? Kontrolli në një mjedis shtëpiak është më i lehtë, por në një kontejner apo hapësirë të gjelbër, situata bëhet më e ndërlikuar.

Për fat të mirë, ka ilaçe natyrale që do t’ju ndihmojnë vërtet t’i thoni lamtumirë çimqeve në kopsht. Për ta bërë pronarin tuaj të insekticidit pa oxhak, do t’ju duhet të merrni 2 përbërës: maja kimike dhe uji.

Versez un sachet de levure chimique dans un liter d’eau. Kushtojini vëmendje reagimit midis dy elementëve që mbarojnë dhe transferojeni tretësirën tuaj në një nebulizator për të siguruar që efekti të tretet plotësisht në ujë.

Ju mund të vazhdoni ta spërkatni këtë përzierje mbi gjethet dhe diellin e bimëve të kopshtit tuaj – këshillat e lehta do të hedhin disa gjethe për të gjithë. Me këtë ilaç, ju mund të. Ruani bimët tuaja nga sulmi i këtyre insekteve të rrezikshme.

Drita, e cila është një veti natyrore që mund të shmangë dhimbjen e lehtë dhe përpjekjen për t’u rikthyer në kopshtin tuaj, nuk është e vetmja zgjidhje natyrale për këtë problem.

Mjete të tjera ekologjike për eliminimin e këtyre insekteve.
Pushtimi i dëmtuesve të lehtë mund të kontrollohet edhe falë përbërësve të tjerë, të gjithë rreptësisht natyralë. Saviez-vous, për shembull, se même avec de l’ail, a mund të krijoni një insekticid ekologjik?

Duhet të përzieni një re të përdredhjes në një litër ujë të vluar dhe ta lini përgatitjen të marinohet në frigorifer për një javë. Më pas, pas 7 ditësh, filtroni tretësirën në një spërkatje dhe lani bimët tuaja me këtë përzierje: aroma e vajit është e pakëndshme për majat e lehta që ndriçojnë menjëherë kopshtin tuaj.

Et avez-vous déjà entendu parler de toka diatomike? Mund ta gjeni në dyqanet e kopshteve. Doza ndryshon në varësi të kontrollit të infektimit. Në përgjithësi kontrolloni në sasi të vogla të këtij produkti 100% natyral çdo ditë, për të eliminuar dhimbjet e lehta.

Një tjetër këshillë shumë e dobishme për t’iu kundërvënë sulmit të çimqeve: ata nuk tolerojnë aromat e forta dhe të athëta. Për këtë, ne ofrojmë zgjidhje të bazuara në lechuga romana, albahaca ose salsa. Në këtë mënyrë, mund të jeni të sigurt se çimkat nuk do t’i afrohen më kurrë kopshtit tuaj.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *