LAJM I MIRË/ Ulet për herë të parë çmimi i naftës: Ja sa do të kushtojë…

Views: 2,070

Çmimi i naftës në Shqipëri e ka nisur javën me ulje, ku një litër naftë tregtohet 5 lek më pak, konkretisht 184 lekë/litër.

Të njejtin trend me ulje ka ndjekur edhe benzina e cila këtë javë shitet 183 lekë/litër nga 188 që ishte disa dite me pare.

Kjo është hera e parë që çmimet e karburanteve ndryshojnë për këtë vit që nga dhjetori i vitit të kaluar, ku çmimi i naftës pësoi rënie me rreth 10 lekë për litër.

Megjithatë krahasuar me muajn maj të vitit të kaluar, aktualisht nafta shitet me një çmim 8.2% më shtrejntë.

Situta gjeopolitike e tensionuar nga konfliktete e ndryshme në Lindjen e Mesme si dhe lufta Rusi-Ukrainë, janë ndër faktorët kryesorë që kanë sjellë luhatshmëri në bursat ndërkombëtare të karburanteve përgjatë viteve të fundit.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *