7 gabimet që ju shëndoshin shumë nëse i bëni para se të flini

Views: 1,496

Duke parë që sa vijmë dhe shëndoshemi, jo vetëm që na shqetëson dhe na mërzit, por gjithashtu mund të jetë një nga shkaqet kryesore për problemet shëndetësore.

Sipas hulumtimit, mbipesha rrit rrezikun e vdekjes së parakohshme.

Megjithatë, përgjigjja për se përse po shtoni sa më shumë kilogramë mund të gjendet në rutinën tuaj të mbrëmjes.

Nëse jeni të vetëdijshëm për arsyet e kilogramëve që po fitoni, gjithkush nga ju mund të merrni masa paraprake dhe të zgjidhni një mënyrë të shëndetshme jetese, për të evituar shëndoshjen dhe problemet shëndetësore.

Në këtë artikull do të listojmë disa nga gabimet që ju po bëni para se të flini dhe arsyet pse ju po shtoni sa më shumë kilogramë, pa e vënë re fare:

1. GABIMI: Hani shumë orët e vona të natës. Nuk duhet bërë!

Të gjithë e dimë për rregullin se nuk duhet ngrënë më ushqim pas orës 6 pasdite, por kjo nuk na ndalon të hamë shumë ushqim në darkë dhe ta shkelim këtë rregull. Studimet na tregonë se të hahet vonë të çon në shtim në peshë.

Përveç kësaj, mund të rrisë nivelin e kolesterolit, nivelet e insulinës dhe të ndikojë negativisht në treguesit tanë hormonalë.

2. GABIMI: Pirja e kafes në mbrëmje. Nuk duhet bërë!

Pirja e kafesë vonë në mbrëmje jo vetëm që dëmton gjumin tuaj, por ju shkakton probleme edhe me tensionin. Kafja e fundit që mund të pini duhet të jetë 6 orë para se të flini.

Shkencëtarët lidhin konsumin e acidit klorogjenik, të gjetur në kafe, si nja nga arsyet madhore pse ju shëndoshenin shumë kur konsumoni kafe natën vonë.

Mundohuni të zëvendësoni kafen me çaj bimor.

3. GABIMI: Ju nuk flini sa duhet. Truri juaj ka nevojë për më shumë gjumë.

Një sasi e shëndetshme e gjumit është rreth 7-8 orë në natë. Nëse do të flini më pak, trupi juaj do të shfaqë menjëherë shenjat e problemeve shëndetësore.

Studimet kanë vërtetuar se ekziston një lidhje midis fjetjes së pakët dhe ndryshimeve negative në metabolizmin.

Një faktor tjetër vendimtar mund të jetë fakti që mungesa e mjaftueshëm e gjumit çon në lodhje dhe, për rrjedhojë ju do të jeni më të fjetur dhe do të keni një jetë me pak rritëm dhe aktivitet fizik.

4. GABIMI: Mungesa e të ushtruarit. Duhet të shkoni në palestër apo më e pakta, të ecni!

Ushtrimet dhe aktiviteti fizik luajnë një rol vendimtar në humbjen e peshës, pasi rrisin metabolizmin dhe djegin kaloritë. Eshtë e domosdoshme të praktikoni edhe stërvitjen më të moderuar në baza ditore, kështu që nëse ecni rreth 15 minuta çdo ditë, do të digjni deri në 100 kalori shtesë.

5. GABIMI: Përdorimi i pajisjeve elektronike në mbrëmje është shumë i dëmshëm.

Studimet konfirmojnë se ju po fitoni në peshë dhe po bëni një gjumë të keq, pasi në mbrëmje po përdorni aparate elektronike që lëshojnë rreze.

Këto pajisje ndërhyjnë negativisht në trupin tuaj, i cili shfaq probleme në në prodhimin e melatoninës, e cila është një hormon përgjegjës për rregullimin e cikleve të gjumit.

Në vend që të navigoni përmes rrjeteve sociale para se të shkoni në shtrat, zgjidhni të lexoni një libër interesant ose të dëgjoni muzikë qetësuese.

6. GABIMI: Ju e vendosni alarmin e orës shumë vonë. Duhet të zgjoheni më herët!

Besoni apo jo, hulumtuesit thonë se njerëzit që janë të mësuar të zgjohen herët në mëngjes kanë indeks më të ulët të masës trupore, sesa ata që janë të mësuar të ngrihen pas orës 10 të mëngjesit.

Është vërtetuar se nëse do të dilni jashtë dhe do të merrni rrezet e para të diellit, ose siç i njohim, ato të mëngjesit ju do të jeni shumë herë më të shëndetshëm se sa ata që zgjohen vonë.

Pra zgjohuni herët, thjesht zgjohuni herët.

7. Në ambientin ku jetoni, përdorni gjithmonë ngjyrat e duhura.

Ngjyra blu promovon relaksim dhe, prandaj, mund të flini më mirë. Ndërkohë, ngjyrat si të kuqe ose portokalli e bëjnë të ndjeheni energjik dhe të uritur.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *