Zhbllokoni lavamanin duke perdorur keto 2 perberes te kuzhines

Views: 369

Ka disa mënyra për të zhbllokuar lavamanin e kuzhinës. Le të flasim për secilën prej tyre, duke dhënë këshilla se si ta bëjmë atë:

Uthull dhe sodë buke

Soda e bukës dhe uthulla janë aleatë të mirë për ata që kanë nevojë të zhbllokojnë lavamanin e kuzhinës.

Fillimisht do t’ju duhet të hiqni çdo ujë që ka mbetur i ndenjur që nga bllokimi dhe më pas të filloni të përgatisni përzierjen e uthulles dhe bikarbonatit.

Së pari, do të hidhni një filxhan sodë buke në kanalin e lavamanit. Ju duhet ta shtyni pluhurin në kullues duke përdorur ndonjë objekt që e lejon këtë.

Mund të jetë vetë luga. Pasi të keni arritur të hidhni të gjithë sodën e bukës në kullues, hidhni një filxhan uthull sipër.

Përdorni një kapak në lavaman për të parandaluar që uthulla të rrjedhë përsëri në kullues dhe të përzihet me sodën e bukës.

Prisni afërsisht pesë minuta dhe zbuloni lavamanin për të derdhur një filxhan me ujë të nxehtë. Shihni nëse uji rrjedh normalisht. Nëse po, a keni arritur ta zgjidhni bllokimin?

Përndryshe, përsërisni të gjithë procesin përsëri.

Ujë i nxehtë dhe detergjent
Nëse bllokimi është i lidhur me yndyrën e tepërt në tuba, ndoshta pistoni i zakonshëm dhe pastrimi i sifonit thjesht nuk do ta zgjidhin situatën. Por përpara se të telefononi pistën, mund të provoni një alternativë të fundit që është mjaft efikase.

Ngrohni një kazan plot me ujë të nxehtë. Nëse nuk keni një kazan, mund të jetë një tenxhere e madhe, si ato për supë. Kur të vlojë, përzieni pak detergjent në ujë. Mund të jetë vetë detergjenti i enëlarëses ose një detergjent kuzhine.

Hidheni përzierjen në kullues dhe shikoni nëse lavamani hapet nga bllokimi. Uji i nxehtë dhe detergjenti do të shkrijnë yndyrat që mund të jenë ngrirë ose ngurtësuar dhe të vendosen në tuba. Nëse problemi është vetëm ai dhe nuk është aq serioz, përsëritja e këtij procesi për disa ditë do të pastrojë bllokimin.

Këshillë shtesë: Edhe nëse lavamani nuk është i bllokuar, nëse keni larë enët ose tiganët që ishin shumë të yndyrshëm, hidhni pak nga përzierja e ujit të nxehtë dhe detergjentit menjëherë pasi të keni mbaruar pastrimin e lavamanit. Në këtë mënyrë ju e shmangni problemin.

Ju pëlqen postim? Ndajeni me miqtë tuaj!

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *